Zwiedzaj Armenię z Nairą Ayvazyan!

Bogactwo historyczne i kulturowe tego małego, ale jak że pięknego kraju przyprawia o zawrót głowy. Wystarczy wspomnieć, że mówimy o pierwszym chrześcijańskim kraju w dziejach, którego stolica – Erywań, jest starsza niż Rzym, a początki pierwszego królestwa Urartu sięgają aż 900 lat p.n.e. Już nie mówiąc o kuchni i otwartych, gościnnych ludziach, którzy sprawiają, że chce się tam jeszcze nieraz wrócić. Poznawaj ten wyjątkowy, starożytny kraj z artystką, którą dotąd podziwiałaś na koncertach.

Organizatorzy

Naira Ayvazyan

Naira Ayvazyan, ulubienica śląskiej publiczności, wykonawczyni muzyki operetkowej I popularnej, znana z wielu produkcji estradowych i telewizyjnych będzie Twoją przewodniczką podczas tej niezapomnianej podróży. Poznasz ten wyjątkowy kraj i jego liczne, historyczne zabytki, zasmakujesz niepowtarzalnej kuchni, pełnej ziół i aromatów. Nie zabraknie również rozśpiewanych wieczorów i długich rozmów o życiu, muzyce i pasjach.

Vardan Ayvazyan

Brat Nairy Ayvazyan, założyciel szkoły językowej "Języki z pasją" , organizator obozów językowych zagranicą oraz wycieczek objazdowych po Armenii.

Podczas koncertów i spotkań z publicznością wielokrotnie opowiadałam o moim pochodzeniu i silnym przywiązaniu do swoich ormiańskich korzeni. Kilka lat temu zostałam zapytana czy zabiorę kiedyś swoich widzów na wspólną podróż. Po wielu miesiącach rozmyślań stwierdziłam że to chyba najlepszy czas. To dla mnie wielkie wyzwanie, ale również ogromna radość. Cieszę się niezmiernie i już się nie mogę doczekać !

program wycieczki

Dzień 1. Przylot

Zbiórka wszystkich uczestników w Gliwicach. Wyjazd zorganizowanym transportem na lotnisko do Wiednia. wylot wieczorem bezpośrednim lotem. Przylot do Erywania w godzinach nocnych – zakwaterowanie,  odpoczynek.

Dzień 2. Zwiedzanie Erywania i integracja

Ze względu na nocny przylot  nie każdy zdąży wstać na śniadanie, ale nic nie szkodzi, bo tego dnia zwiedzanie rozpoczniemy od obiadu w restauracji w parku Zwycięstwa, z którego wyłania się piękna panorama miasta. Następnie odwiedzimy charakterystyczne miejsca stolicy, takie jak Kaskadybudynek OperyAleję Północną oraz Plac RepublikańskiWieczór uwieńczymy wspaniałą kolacją z folklorystycznym akcentem w staroormiańskim Domu Gościnnym, w którym gospodarze kultywują i prezentują najcenniejsze tradycje kulinarne i kulturowe.

 
Dzień 3. "Wokół Erywania" - Garni, Geghart, Symfonia kamieni

W kolejnym dniu naszej wycieczki ruszymy kilkanaście kilometrów za Erywań i tutaj po raz pierwszy doświadczymy klimat, prawdziwej, dalekiej od stolicznego zgiełku, Armenii. Pierwszym celem na trasie będzie punkt widokowy Charent’s Arch, z którego wyłania się przepiękny górski krajobraz, panorama Erywania oraz, przy sprzyjającej pogodzie, można ujrzeć świętą górę Ararat. Następnie zwiedzanie zachowanej niemal w całości, pochodzącej z II w. p.n.e., pogańskiej świątyni Garni, z której otwiera się zadziwiający panorama dzikiego kanionu. Pod Świątynią zrobimy sobie spacer po parku krajobrazowym Symfonia Kamieni. Wizyta do położonego nieopodal historycznego kompleksu Gheghard, w której znajduje się, wykuta w skale, jedna z najważniejszych świątyń w Armenii (wedle legendy to właśnie tam znaleziono włócznię, którą przebito bok Jezusa). 

Dzień 4. Winne regiony na południu

Po śniadaniu ruszymy do najważniejszego miejsca wszystkich Ormian – klasztoru Khor Virap, gdzie zwiedzimy loch, w którym był więziony Grzegorz Oświeciciel (dzięki niemu mówimy o Armenii, jak o pierwszym chrześcijańskim państwie). Klasztor znajduje się w kilkudziesięciu metrach od granicy z Turcją, dzięki czemu właśnie stąd będziemy mogli podziwiać najpiękniejszą panoramę na świętą górę Ararat, na której szczycie stanęła Arka Noego podczas Wielkiego Potopu. Stamtąd udamy się do położonego w dzikich skałach kościoła Noravank. Odwiedzimy jaskinię, w której znaleziono ślady najstarszej winnicy. Udamy się do winnego regionu Areni, gdzie nas czeka degustacja lokalnych trunków

Dzień 5. Jezioro Sewan - Dilidżan i prowincja lori

Kolejny dzień objazdówki to wyjazd w kierunku Sewan – jednego z najwyżej położonych na świecie jezior. Spacer do Sewanawank – zabytkowego ormiańskiego klasztoru z VIII wieku, znajdującego się wzgórzu półwyspu. Podziwianie, wyłaniającej się z klasztornego wzgórza, przepięknej panoramy na lazurowe jezioro.  Następnie wyjazd w kierunku miejscowości wypoczynkowej Dilidżan, mały spacer po Ulicy Rzemieślników i wyjazd w kierunku malowniczej wsi Dsegh, zwiedzanie z wizytą na pyszną kawę u Pani Rimy – mieszkanki wsi. Zatrzymamy się na dwie noce w miejscowości Odzun, gdzie właściciel obiektu urządzi nam prawdziwą kaukaską ucztę.

Dzień 6. Północ Armenii

Szóstego dnia naszej wycieczki skupimy się na odkrywaniu północnej Armenii, rodzimych stron Nairy Ayvazyan. Rozpoczniemy malowniczą trasą wzdłuż kanionu rzeki Debet, kierując się w stronę unikalnych kompleksów klasztornych Hachpat i Sanahin, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po południu kontynuujemy zwiedzanie głównych zabytków regionu Lori, takich jak Achtala,  i Kobajr, a następnie udajemy się w kierunku kompleksu jaskiń Zarni-Parni. Wieczorem odpoczynek i czas dla siebie na tarasie obiektu.

Dzień 7. Zwiedzanie Giumri, pożegnalna impreza w Erywaniu

Po śniadaniu ruszymy z powrotem do stolicy.  Tym razem wjedziemy na kanion by podziwiać z góry piękne krajobrazy, dotrzemy do położonej wysoko w górach wsi Odzi Port, gdzie jesteśmy zaproszeni na kawę w ogródku przez lokalną rodzinę, prowadzącą prowincjonalny sklep. Po drodze zatrzymamy się w kilku punktach widokowych, skąd można podziwiać orły unoszące się nad kanionem. Po południu dotrzemy do urokliwej miejscowości Giumri, drugiego co do wielkości miasta w Armenii i kulturalnej stolicy Ormian. Czeka nas relaksujący spacer z przewodnikiem po malowniczej starówce oraz obiadokolacja. Późnym popołudniem powrót do Erywania. Wieczorem wyjście do knajpy z muzyką na żywo, gdzie nas czeka  pożegnalna impreza

Dzień 8. Zakupy i powrót do domu

Dobrze wyspani po długim wieczorze, zjemy śniadanie i udamy się na pchli targ „Wernisaż„, gdzie każdy będzie miał możliwość kupić wszelkiego rodzaju pamiątki z wyjazdu.  Czas dla siebie, obiadokolacja i transfer na lotnisko. Wieczornym lotem powrót do Wiednia, gdzie już będzie czekał kierowca i transfer do Gliwic. Powrót do domu w godzinach nocnych.

WAŻNE!
Plan wycieczki nie jest sztywny, więc czasami możemy zboczyć z trasy by zobaczyć coś nowego, lub zrezygnować z którejś atrakcji, bo zabraknie czasu. Jedno jest pewne cały nasz czas pobytu zostanie w 100% spożytkowany! 

Najczęściej zadawane pytania

  1. Wysłać zgłoszenie dostępne wyżej bądź tutaj
  2. Po otrzymaniu potwierdzenia, należy wpłacić zaliczkę- 1500 zł. (Z chwili potwierdzenia nabycia biletu lotniczego zaliczka staje się bezzwrotna)
  3. Najpóźniej 15 dni do wyprawy należy wpłacić pozostałą sumę 4500 zł.

Obywatele RP przebywający na terenie Armenii do 180 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz, zatem wystarczy Ci ważny paszport

dopłata za pokój jednoosobowy wynosi 150 zł/doba

Za bagaż rejestrowany w dwie strony jest dodatkowa opłata:

  • bagaż rejestrowany do 10 kg 500 zł
  • bagaż rejestrowany do 20 kg 800 zł


Dopłata za opcję wyboru miejsca obok siebie w samolocie 200 zł za każdą osobę

Recenzje z poprzednich wypraw

W sierpniu 2023 r pojechałam na wycieczkę organizowaną przez Vartana. I choć wiedziałam, że obrany kierunek podróży mnie nie zawiedzie, byłam zaskoczona jak niezwykłym krajem jest Armenia. Zachwyciła mnie różnorodność tego niedużego państwa. Ma ono w sobie wiele bogactwa zarówno, jeśli mowa o krajobrazach, ale i dobrych sercach ludzi. W...

W sierpniu 2023 r pojechałam na wycieczkę organizowaną przez Vartana. I choć wiedziałam, że obrany kierunek podróży mnie nie zawiedzie, byłam zaskoczona jak niezwykłym krajem jest Armenia. Zachwyciła mnie różnorodność tego niedużego państwa. Ma ono w sobie wiele bogactwa zarówno, jeśli mowa o krajobrazach, ale i dobrych sercach ludzi. W ciągu niecałych 8 dni w kameralnej 7-osobowej grupie zjeździliśmy Armenię od północy po południe, zobaczyliśmy najważniejsze zabytki oraz wyjątkowe miejsca niewymieniane w przewodnikach i nieznane „przeciętnemu” turyście. Podróż wzbogacały historie Vartana – sprawiały, że czułam się nie tylko jak turystka, ale także gość. To wrażenie potęgowała szczodrość gospodarzy, u których się zatrzymywaliśmy - ich bezinteresowna życzliwość i pomoc.

Wspaniała przygoda oraz niezwykła lekcja, pokazująca przeszłość i teraźniejszość z innej perspektywy, dzięki czemu mogłam poznać barwną, choć jakże bolesną historię Ormian. Ten wyjazd na długo zapisze się w mojej pamięci! 

Joanna